Jazda motocyklem 125 ccm z prawem jazdy kategorii B – jakie są przepisy?

Nowe przepisy pojawiły się w sierpniu 2014. Ich prowadzenie dotyczyło prowadzenia motocyklów, których pojemność nie przekraczała 125 cm3. W związku z tym od dnia 24 sierpnia 2014, gdy przepis zaczął obowiązywać można już całkowicie legalnie jeździć motocyklem o takiej, określonej niskiej pojemności, posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B, nie ma więc wówczas potrzeby zdawania egzaminu na prawo jazdy kategorii A, które wcześniej było obligatoryjne.

Jednocześnie jeśli jesteśmy miłośnikami motocykli, posiadamy prawo jazdy kategorii B i chcemy zacząć jeździć 125-ką, musimy zapoznać się z obostrzeniami, które nas dotyczą, a mianowicie: powinniśmy być właścicielami prawa jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata, motocykl nie może mieć dużej mocy, która przekroczyłaby 11 kW czyli około 15koni mechanicznych. Jednocześnie stosunek masy motocykla do jego mocy nie może być większy niżeli 0,1 kW/kg. Z uwagi na tak zaznaczone normy, przed dokonaniem zakupu należy dokładnie sprawdzić motocykl, czy spełnia on prezentowane normy i czy będziemy mogli go legalnie prowadzić.

Interesujące nas informacje znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym motocykla. W polu P.2 znajduje się moc motocykla podana w kW, zaś w pozycji Q umieszczono stosunek jego masy do mocy w kW/kg.

Poszukując motocykle dostępnego dla osób z prawem jazdy kat B sprawdźmy cały jego osprzęt oraz poprawne działanie. Warto np. pojechać na stację diagnostyczną i sprawdzić czy wszystko działa bez zarzutu. Najważniejsze aby po pewnym czasie nie okazało się, że np. akumulator do motocykla był bardzo stary i jednoślad wymaga kolejnych nakładów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *