Co sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu?

Jak z pewnością zauważyłeś na początku sezonu można spotkać się ze znacznie zwiększoną ilością kontroli policyjnych, dlatego mimo iż nie możesz już myśleć o niczym innym jak o wskoczeniu na swój motor i dalekich przejażdżkach, najpierw zatroszcz się o jego stan techniczny. Nie chcesz przecież zaszkodzić swojemu bezpieczeństwu czy dostać mandatu za zjechane opony czy przepaloną żarówkę. Konieczne są również regularne przeglądy techniczne oraz aktualna polisa.

 

Sprawdź akumulator

 

Akumulator motocyklowy jest konieczny, aby była w ogóle możliwość ruszenia z miejsca. Bo jak gdziekolwiek pojechać, jeśli nie uda się odpalić? Jeśli nie wyjąłeś akumulatora na zimę lub nie pamiętałeś o konieczności jego ładowania, to z pewnością się rozładował. Niska temperatura może prowadzić do jego rozładowania, dlatego warto wcześniej przed sezonem spróbować go naładować, a jeśli to się nie powiedzie kupić nowy.

 

Sprawdź poziomy płynów

 

Konieczne jest sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego oraz chłodniczego. Standardowo wymienia się je co około 2 lata, jednak dokładny czas określany jest zwykle przez poziom eksploatacji motocykla, czyli to ile przejeżdżasz rocznie kilometrów. Braki tych płynów mogą być szczególnie niebezpieczne. Bez płynu hamulce przestaną działać, a bez płynu chłodniczego motocykl się zagotuje i staniesz na trasie.

 

Filtry

 

Należy sprawdzić i wymienić lub wyczyścić filtr powietrza, gdyż ma on duże znaczenie w kwestii zużywania się podzespołów silnika. Istotne jest również dbanie o filtr paliwa, którego regularna wymiana pozwoli uniknąć remontu całego silnika.

 

Łańcuch

 

Należy go regularnie czyścić i smarować, gdyż w ten sposób go konserwujemy i chronimy przed wilgocią. Daje to możliwość wydłużenia jego żywotności.

 

Żarówki i klakson

 

Sprawdź czy wszystkie światła odpowiednio działają i czy nie przepaliła się żadna żarówka. Odpowiednie działanie klaksonu również jest niezwykle istotne.

 

Opony

 

Jeśli już kolejny sezon używasz tych samych opon to koniecznie dokonaj dokładnego sprawdzenia ich stanu. Wpływają one bowiem zarówno na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *