Jak przygotować motocykl do zimy?

Ponieważ zima za pasem, motocykliści muszą odpowiednio przygotować swoją maszynę na dłuższy czas postoju. Warto zająć się tym w odpowiednim momencie, aby motocykl swobodnie i w dobrym stanie wystał tych kilka miesięcy czy to w garażu czy na świeżym powietrzu. Wystarczy kilka odpowiednich czynności, które nie będą wymagały dużego nakładu pracy, a pozwolą w dobrym stanie powitać wiosenne słońce.

W przypadku prezentowanych czynności radzimy zachować odpowiednią kolejność, taką jak prezentujemy. Zaczynamy od:

Czyszczenie łańcucha

Środek czyszczący w sprayu oraz specjalna szczotka przeznaczona do przeprowadzania tej czynności, będą dla nas niezbędne. Środek należy nanieść dokładnie i poczekać przynajmniej kilka minut. Szczotka pozwoli dokładnie wyczyścić cały łańcuch, jednak w razie konieczności całą czynność można powtórzyć, a na zakończenie spłukać łańcuch wodą.

Wymiana oleju i filtrów

Są to zdecydowanie jedne z prostszych zadań, jeśli chodzi o prace przy motocyklu. Zanim przystąpimy do działania, powinniśmy mieć przygotowany odpowiedni olej, filtr, klucz, którym dokonamy demontażu filtra, jak również dość obszerny pojemnik na stary olej- w tej roli sprawdzi się butelka po płynie do spryskiwaczy, przecięta w poprzek. W celu dokładnego usunięcia wszelkich nieczystości można wykorzystać specjalny płyn czyszczący, który wlewa się do silnika. Nie jest to jednak konieczne. Motocykl należy ustawić na stopce centralnej i uruchomić na około 10 minut. Podłogę najlepiej zabezpieczyć folią. Pod miską olejową, znajdującą się w bloku silnika ustawiamy przygotowany pojemnik, na stary olej i odkręcany korek, po czym czekamy aż olej zleje się z silnika.

W motocyklach najczęściej występuje filtr zewnętrzny. Jego demontaż odbywa się za pomocą specjalnego klucza. Zanim zamontujemy nowy, należy dokładnie wyczyścić powierzchnię znajdującą się pomiędzy silnikiem a filtrem z zastosowaniem szmatki. Smarujemy uszczelkę, a do wnętrza filtra wlewamy niewielką ilość świeżego oleju i dopiero wówczas wkręcamy go w krater w silniku.

Mycie motocykla

Jest również konieczne przed zimą, choć wiele osób o tym zapomina. Tymczasem po sezonie na Twojej maszynie znajduje się wiele zanieczyszczeń, błoto czy owady, konieczne jest ich usunięcie. Opłukujemy motocykl wodą, nakładamy środek myjący i czekamy kilka minut. Powierzchnie myjemy stosując w tym celu miękką szmatkę. Na zakończenie spłukujemy maszynę woda i pozostawiamy, aby wyschła. Można również wytrzeć całość miękkimi szmatkami i przystąpić do kolejnych zadań.

Konserwacja powierzchni

Wszystkie powierzchnie – plastikowe, lakierowane, gumowe, aluminiowe i chromowane należy odpowiednio zakonserwować w motocyklu przed zimą. Do każdej z powierzchni należy dobrać odpowiedni środek.

Smarowanie łańcucha

Przychodzi kolej na nasmarowanie łańcucha. Najlepiej zastosować odpowiednio dobrany smar w sprayu. Motocykl należy ustawić na centralnej stopce i pokryć wewnętrzną część łańcucha. Następnie konieczne jest obracanie tylnym kołem, aby smar mógł równomiernie pokryć powierzchnie łańcucha i zębatek.

Bak powinien być pełen

Napełnij bak paliwa do pełna, gdyż benzyna w tym wypadku ma działanie konserwujące. Zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej i zdecydowanie spadnie ryzyko korozji tego elementu w czasie zimy.

Akumulator do motocykla

Przed zimą konieczne jest również odpowiednie zadbanie o akumulator do motocykla. Tutaj postępowanie jest silnie zależne od tego, gdzie przez okres zimy będzie motor stał. Jeśli umieścisz go w ogrzewanym garażu, to akumulator wystarczy przed zimą podładować i będzie to powtarzać co 3-4 tygodnie. Jeśli spędzi on ten czas na dworze lub w bardzo zimnym pomieszczeniu, to zdecydowanie lepiej będzie wyjąć akumulator i przechowywać go w ciepłym i suchym miejscu. W przeciwnym razie może dojść do tego, że na wiosnę konieczne będzie kupienie nowego akumulatora.

Opony

Warto w trakcie zimy co jakiś czas zmieniać pozycję w jakiej stoi nasz motocykl. Ma to znaczenie z uwagi na fakt, że dla opon nie jest korzystny ciągły ucisk w jednym miejscu. Przesunięcie motocykla raz na miesiąc sprawi, że gumy z pewnością się nie odkształcą i nie utracą swoich właściwości jezdnych. Dobrym i dość  ekonomicznym rozwiązaniem są specjalne stojaki motocyklowe, dzięki którym nie trzeba go przetaczać z miejsca na miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *